Sümerbank

Ne ara bu kadar duygusal oldum da bu Sümerbank yazısını görmemde bile gözyaşlarına boğuldum bilemedim. Anlatayım efendim de bu seferkine siz karar verin..

Sosyal medyada Sümerbankı Yaşatma Derneği  adında bir sayfa keşfettim. Nazilli’de bir grup idealist genç tarafından kısa bir zaman önce kurulmuş bu dernek çalışanları, Cumhuriyet kurumumuzu tekrar hayata geçirmek  için kolları sıvamışlardı. Gösterdikleri çabalar dikkate şayandı. Son üretilen basma desenlerini  saklamışlar, şimdi canlandırdıkları Sümerbankın ilk baskısı olarak bir nevi iade-i itibar sağlayacaklardı. Benim necip, vefalı milletimin evlatları… Pek çok desteğe ihtiyaçları vardı. Sanal müze açacak, bütün bu tarihi adımları büyük bir arşivle toplayacaklardı. vs. vs.

Sümerbank yerli malları haftası demekti.. Tutumlu ve hesaplı alışverişimizde tek adresimizdi.

Sümerbank gıcır gıcır okul ayakkabılarımız, çocukluk markamız demekti..

Sümerbank babamızın çizgili pijaması, anamızın entarisi, mis kokulu evimizdi,

Sümerbank tek başına bile Cumhuriyet demekti, cumhuriyet ise huzurumuzun bekçisiydi,

Sümerbank dağ gibi devletimizin şefkatli kucaklarından biriydi..

Niye zaman içinde satıldı, kimin zamanında kapandı onu sorgulamayı sonraya bırakalım, bu ümide en muhtaç olduğumuz günlerde güzel şeylerin olmasını duymak bile ümidin ta kendisidir diyerek güzelliklere dört elle sarılalım.

Yeni yıl yaklaşı15400378_1598888833752957_6119190938841804745_nyor, nasılsa bir takvim alacağız. Ben de bu senenin 2017 takvimlerini onlardan almaya karar verdim. Etrafıma, tanıdıklarıma ve aileme dağıtacağım. Anneciğimin senelerdir eskitemediği geceliği de Sümerbank basmasındandı.   Ben dikkat etmemişim köşe bucak sakladığı mendilinin köşesinde de onun yan kuruluşlarından birinin adı  yazarmış. Bu  sevinçli haberi anacığıma verdiğimde yaşlı ellerini o kumaş parçasının üzerine koyarken ki gururunu,  neşesini, keyfini çekemedim belki ama ben şahittim, o anı ölünceye kadar unutamayacağımı anladım.

Sizlere de tavsiyem bu genç girişimci kardeşlerimize desteğinizi esirgemeyin. Böyle güzel bir niyetle yola çıkanlara köstek olmaya kalkanlar da olacaktır, onlara  inat yaşatmak için kolları sıvayalım. Beş on elimize ne geçerse bu sene bu vatan kokan takvimleri bütün sevdiklerimize sevgilerimizle yollayalım.’ Bitmiş bir kurum’ olmadığını haykıralım.  Biz bitti demeden bitemez, varlığını milletine armağan edenlerden Sümerbank ismini kimse silemez. Hepimize şimdiden hayırlı seneler olsun.  Takvimlerimiz bol olsun. Allah bu gençlerimizden razı olsun. Şimdi artık güle güle gidebilirsin 2016:))))

Samiha Ahsen Ayla TÜRKELİ

 

Sümerbank” üzerine 4 yorum

  1. Evett Sümerbank ailece gidip özenle seçerek aldığımız en güzel, en özel duygularımızı içerisinde sakladığımız anılarımız, basmalar,, nevresimler ve daha neler. Rahmetli babam annem benim çeyizimi Sümerbanktan almıştı,, ben kızımın çeyizini oradan aldım, halısı dahil halen kullanıyoruz. Çok duygulanıyorum, elimde olan yıllarca sakladığım pazenler,, nevresim takımları,, ve daha neler.Eşimin iş yerinden verilirdi Sümerbank çekleri.. . E şimdi duygulanıp ağlamazmıyım ben ağlarım tabi.. Kayseride mağazanın yerine bakıp üzülürüm herdaim..

  2. Dernek falan hikayeydi,hepsi Sümerbank ismini kullanarak reklamlarını yapıp,vatandaşların Sümerbank sevgisinde yararlanarak para kazanmaya yönelik aldatmacalardı.Dernek üye yaptıkları vatandaşlardan aidat adı altında topladıkları 20 liraları buharlaştırıp kapandı gitti. (Kaç kişi tuzağa düştü kim bilir? Halen,Nazilli’deki parçacılardan aldıkları sıradan kumaşları Sümerbank kumaşı gibi pazarlayarak kandırmacaya devam ediyorlar.

    1. Siz fabrika için ne yaptınız? Gençlerin çabalarına gölge düşürmek için harcayacağınız zamanı Atatürk’ün emanetine sahip çıkmak için harcasaydınız keşke.
      “Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz.” Devrim Arabaları filmindeki bu söz sizin gibiler için söylenmiş olmalı.

      taş üstüne taş koyamıyorsanız, bırakın emek harcayanlar yapsın. Trilyonları vurgun yapanlara lafınız olmaz, burada emek üretenlere bol keseden laf söylersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir