Rafis Kaşapov’a Özgürlük Kampanyası

Müracaat

Tataristan ve onun başkenti Kazan bizim gibi binlerce Türkiye’de yaşayan Tatarlar için kültür ve tarihin merkezidir.

Biz, Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet gösteren Kazan ve Kırım Tatarları olarak ülkedeki siyaseti sıkı takip ediyoruz. Özellikle Tataristan’ın Yar Çallı ili Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Rafis Kaşapov’a karşı yapılan haksız eylemden dolayı rahatsızlığımızı dile getirmek istiyoruz. Bilindiği üzere Rafis Kaşapov 28 Aralık 2014 tarihinde Tataristan Cumhuriyeti, Yar Çallı ilinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından tutuklanmıştır. Şu anda Rafis Kaşapov dört adet yazısından dolayı suçlanmaktadır. Suçlamalar, “Rusya’nın olduğu yerde ölüm ve gözyaşı” (6 Temmuz tarihinde kendi internet sayfasında yayınlamıştı), “Ukrayna’yı ve Türk dünyasını savunalım” (23 Kasım), “Dün Hitler ve Dansig, bugün Putin ve Donetsk” (26 Kasım) ve “Kırım ve Ukrayna işgalcilerden kurtulacaktır” (1 Aralık) yazılarından dolayıdır.

250px-Tatar03Rafis Kaşapov Tatar halkının milli mücadelecisidir. Bu sebepten yayınlanan yazıları ekstre mistik içerikli yazılar olarak değil, siyasi fikir beyan eden yazılar olarak yorumlanmalıdır. Ona isnat edilen suç Rusya Federasyonunun Ceza Kanununun 282. maddesi gereğince “Milletler arası nefret ve kin doğmasına sebebiyet vermek”. Rusya’nın Tatarlara karşı uyguladığı siyaseti kaleme alması, ideolojik fikirler beyan etmesi, dini ve siyasi düşüncelerini dile getirmesi yine R.F. Anayasasının 11. Maddesinin 7.Fıkrasına göre diğer milletlere karşı nefret ve kin besleme olarak algılanmamalıdır.

Rafis Kaşapov’a yapılan bu siyasi baskıyı kınıyoruz.Halkın ön safhasında olan bu tür insanların haksız olarak hukuk kuralları çerçevesi dışında yargılanması Tataristan Cumhuriyeti’ne gölge düşürmekte ve dış ülkelerde yaşayan Tatarları endişelendirmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı Rafis Kaşapov’un adil bir şekilde yargılanmasını, ayrıca cezaevinde sağlığı bozulan milli kahramanımızın tahliyesini ve ailesine kavuşmasını istiyoruz!

 

fTNrDHofQxTsTPn-800x450-noPad

 

Tataristan Cumhurbaşkanı R. Minnehanov’a

Tataristan Cumhuriyeti Yar Çallı Şehri Cumhuriyeti Başsavcılığına,

Tataristan Cumhuriyeti Yar Çallı Şehri Mahkemesi Başkanlığına

https://www.change.org/p/rusya-federasyonu-tataristan-cumhuriyeti-tataristan-cumhuriyeti-kazan-%C5%9Fehir-mahkemesi-ba%C5%9Fkanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-kazan-tatar-aktivist-rafiz-ka%C5%9Fapov-a-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk?just_created=true#petition-letter

İmzalar:

1. Roza Kurban, araştırmacı yazar, Ankara / Türkiye

2. Namık Kemal Bayar, avukat, Kırım Türkleri KYDGM Genel Bşk. Yrd. Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı, Ankara / Türkiye A.Ş..

3. Güngör YavuzaslanTürkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Genel Başkanı / Türkiye

Tatar

 

Ahsen Türkeli

Ahsen Türkeli hakkında

1960 Manisa Doğumluyum. Açıköğretim FAk. Sosyal Bilimler Önlisans 1997 mezunuyum. Emekliyim ve aktif olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum. Halen Ankara'da ailem ile yaşıyorum. 3 erkek evladım var.

Rafis Kaşapov’a Özgürlük Kampanyası” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir