Kategori arşivi: İnkılap tarihi

103 Kere Daha Çanakkale

18 Mart asrımıza Türk askeri dehasıyla Atamızın attığı imzanın yıldönümüdür. “Ben size ölmeyi emrediyorum” diyen bir Baş Komutanın emriyle, Allah Allah nidalarıyla düşman siperlerinden yağmur gibi yağan mermilerin üzerine atlayan, şehitlik şerbetini içen 250 bin neferin son nefesiyle kurtarılmış onurumuzun, namusumuzun 103. senesi… Çanakkale 1915, sonsuza kadar duygusuyla, ordusuyla, inancıyla milli tarihimizin kolay aşılamayacak kahramanlık çıtasıdır. Vatan topraklarımızın kutsalımız olup geçilemeyeceği gerçeğinin altını kanımızla çizdiğimiz,  her bir vatandaşımızın göğsünde gururlanarak taşıdığı şeref madalyamızdır. Bizlere hem geçilememezliğini, hem aşılamamazlılığını ile her sene bir öncekinden daha çok  hissettiren Çanakkale Zaferimizin destan yazan  kahramanlarımıza, başta askeri deha Gazi Mustafa Kemal Atamıza, en küçüğünden en büyüğüne bütün mertebelerindeki komutanlarına, asker milletimizin kadınıyla çocuğuyla, yaşlısıyla genciyle yüreklerindeki vatan sevgisi imandandır hadisi şerifini  duyarak istiklal mücadelesine katkılarına bizler, bu gün, yarın ve daima minnetle, şükranla ve her daim yaşlı gözlerimizle ettiğimiz dualarımızla yadedeceğiz. Aziz ruhlarınız şad olsun, Allah hepinizden razı olsun ey korkusuz, gözü pek, inanılmaz mucizevi Ceddimiz. Bugün her yer  Çanakkale, hepimiz dönüverdik milyonlarca Mustafa Kemallere… Ne mutlu bize bu vatanı verenlere… Nasip et Allahım kutlamayı, anlatmayı, unutturma bizlere, yardım et Allahım necip milletimize.

TÜRKÇÜLÜK NEDİR?

İklil KURBAN

                Türkçülük (Pantürkizm veya bilimsel Türkçülük), herkesin anlayabileceği kolay bir kavram, herkesin yapabileceği kolay bir eylem değildir. Türkçülüğün temelinde, Türklüğün cihanşümul bilimi, Türk’ün cihanşümul yazgısı yatmaktadır. Bu kavramı ve bu eylemi ancak, Türklüğün yazgısını yaşayan ve Türklük biliminden haberdar olan Türkler anlar-yapar. Gelişmiş, gerçeğe uygun-bilime yatkın kavramlar-duygular kendini dışa vurmaz-belli etmez. Nasıl, günümüz dünyasında “İngilizcilik” diye bir sözcük-kavram kullanışta yok olmasına karşın, İngiliz duygusu-dili dünyaya egemendir. Çünkü, “Ulusal duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir.”  Atatürk’ün, Türk Tarih Kurumunu, Türk Dil Kurumunu kurup, tarihle, dille uğraşmasının izahı-adı açıklanmamış Türkçülüktür ki, bilimsel Türkçülük-bilimsel doktrin dediğimiz budur. “İçtenliğin dili yoktur, açıklanamaz. O gözlerden ve alınlardan anlaşılabilir.” (Atatürk, VATAN Gazetesi, 10.10. 2004). Türk tarihinin gelmiş geçmiş hükümdarları arasında bilime ve Türklüğe verdiği önemiyle ayrı bir konuma sahip olan Büyük Timur hakkındaki şu samimî ve alçak gönüllü değerlendirme Mustafa Kemal Atatürk’e aittir: “Ben Timur’un zamanında gelseydim onun yaptığı işleri başaramazdım. O benim zamanımda gelseydi yaptıklarımdan daha fazlasını yapabilirdi…”

Türkçülük, bilim-vatan-ulus uğruna olağanüstü çalışma ve özveri gerektiren, gerekirse canını bile vermeyi göze alan büyük Türklerin uğraşı ki, bu uğraş uğruna ölen büyüklerimizin adı saymakla bitmez. Sadece, “Uygur tarihini öğrenme isteğim”, bu eserimde beyan ettiğim gibi, bana bu kadar acılar çektirmişse, bu olgu, dünyamızda Türk olarak yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya yeter de artar.

Kaynakça:

  1. Kurban, İklil, “GERÇEKLER VE YALANLAR (Anılar-Yansımalar: 1943-2007)”, s: 182-183, Ankara 2007.

Sümerbank

Ne ara bu kadar duygusal oldum da bu Sümerbank yazısını görmemde bile gözyaşlarına boğuldum bilemedim. Anlatayım efendim de bu seferkine siz karar verin..

Sosyal medyada Sümerbankı Yaşatma Derneği  adında bir sayfa keşfettim. Nazilli’de bir grup idealist genç tarafından kısa bir zaman önce kurulmuş bu dernek çalışanları, Cumhuriyet kurumumuzu tekrar hayata geçirmek  için kolları sıvamışlardı. Gösterdikleri çabalar dikkate şayandı. Son üretilen basma desenlerini  saklamışlar, şimdi canlandırdıkları Sümerbankın ilk baskısı olarak bir nevi iade-i itibar sağlayacaklardı. Benim necip, vefalı milletimin evlatları… Pek çok desteğe ihtiyaçları vardı. Sanal müze açacak, bütün bu tarihi adımları büyük bir arşivle toplayacaklardı. vs. vs.

Sümerbank yerli malları haftası demekti.. Tutumlu ve hesaplı alışverişimizde tek adresimizdi.

Sümerbank gıcır gıcır okul ayakkabılarımız, çocukluk markamız demekti..

Sümerbank babamızın çizgili pijaması, anamızın entarisi, mis kokulu evimizdi,

Sümerbank tek başına bile Cumhuriyet demekti, cumhuriyet ise huzurumuzun bekçisiydi,

Sümerbank dağ gibi devletimizin şefkatli kucaklarından biriydi..

Niye zaman içinde satıldı, kimin zamanında kapandı onu sorgulamayı sonraya bırakalım, bu ümide en muhtaç olduğumuz günlerde güzel şeylerin olmasını duymak bile ümidin ta kendisidir diyerek güzelliklere dört elle sarılalım.

Yeni yıl yaklaşı15400378_1598888833752957_6119190938841804745_nyor, nasılsa bir takvim alacağız. Ben de bu senenin 2017 takvimlerini onlardan almaya karar verdim. Etrafıma, tanıdıklarıma ve aileme dağıtacağım. Anneciğimin senelerdir eskitemediği geceliği de Sümerbank basmasındandı.   Ben dikkat etmemişim köşe bucak sakladığı mendilinin köşesinde de onun yan kuruluşlarından birinin adı  yazarmış. Bu  sevinçli haberi anacığıma verdiğimde yaşlı ellerini o kumaş parçasının üzerine koyarken ki gururunu,  neşesini, keyfini çekemedim belki ama ben şahittim, o anı ölünceye kadar unutamayacağımı anladım.

Sizlere de tavsiyem bu genç girişimci kardeşlerimize desteğinizi esirgemeyin. Böyle güzel bir niyetle yola çıkanlara köstek olmaya kalkanlar da olacaktır, onlara  inat yaşatmak için kolları sıvayalım. Beş on elimize ne geçerse bu sene bu vatan kokan takvimleri bütün sevdiklerimize sevgilerimizle yollayalım.’ Bitmiş bir kurum’ olmadığını haykıralım.  Biz bitti demeden bitemez, varlığını milletine armağan edenlerden Sümerbank ismini kimse silemez. Hepimize şimdiden hayırlı seneler olsun.  Takvimlerimiz bol olsun. Allah bu gençlerimizden razı olsun. Şimdi artık güle güle gidebilirsin 2016:))))

Samiha Ahsen Ayla TÜRKELİ

 

Genç Türk Atatürk

Gazi Mustafa Kemal atamizin vefatının 77. senesi … Öldüğünde 57 yaşındaymış … 15 yıl Cumhurbaşkanı olduguna göre bütün, o harika işleri gerçekleştirdiğinde 40’lı  yaşlarındaymış. Bu demektir ki bizlere genç beyinler lazım, Gençlerin önünü açın ki Türk gençliğinin omuzlarında yükselen yıldızımız yine Cumhuriyet olsun.

 

ÇANAKKALE ZAFERİ 100 YILDIR KIRILAMAYAN REKOR

“Vurulup tertemiz alnından uzanıp yatanların toprağında, şehid oğlu şehidlere âğûşunu açmış duran bir Peygamberin kutlu kucağıdır Çanakkale.. 

Bizim neslimiz kıymetini bilemese de, gitmese de gelmese de, yazmasa, çizmese de, tarihe not düşemese de bu sonuç değişmez. Orada olmanın hayalinde bile sanki bir cennet bahçesidir Çanakkale..

Koca Seyit olup tek topunu kaldırmak istersin… Mustafa Kemalin askeri olup cenge girmek istersin. Yüz sene sonra bile o topraklara düşüp kalmak istersin. Damarlarındaki asil kanın destanıdır Çanakkale..

images (8)

Yedi düvele parmak ısırtan, şimşek gibi çakan yel gibi çoşan, kartal bakışlı Atalarından miras kalan vatan toprağındır Çanakkale..

İman gücüyle bezenmiş, ezelden ebede süslenmiş, Mehmet Akifleri, Ak Şemseddinleri dimdik ayakta tutan sevgindir Çanakkale..

Bütün şehitlerimizin ruhu şad olacaktır. Türkiye Cumhuriyetimiz elbet payidar olacaktır, hangi çılgın bize zincir vuracaktır, bir milletin gönlüyle şahlanıştır Çanakkale..

88 yaşındaki annem Çanakkale Şehitleri şiirini okudu. Az sonra onun videosunu paylaşacağım. Başka hiç bir millet bu denli yüreğinde hissetmez vatanını ve  imanını. Anneme bu şiiri böyle okutan o ruhtur ÇANAKALE.

 

images (6) indir

Yüz senedir geçemediniz, Hep birleştiniz yıkamadınız, alayınız gelse birimiz yeteriz. 1000 sene yürüyün anca gidersiniz.

O Benimdir, O Benim Milletimindir Ancak!

Milletimize mal olmuş, bütün mefhumların içini dolu dolu imanıyla dolduran, değil bir bayrak, sırasında yıldızı, günü geldiğinde hilalinin kıpırdayışında dökülen kanların hepsinin helal olduğu bir yüce duygudur İstiklal!

Cicek resimleri (5)

 

istiklal_marsi_yasanilmali_h2289

“Ya İstiklal Ya Ölüm” diyebilmeniz için yalnız işsiz, parasız, hastalıklı ve acılar içinde sefil bir hayat sürüyor olmanız yetmez!..İşte bu sözü koskoca bir millet bir ağızdan söyleyip kalktı mı, işte o zaman mucizlerin önüne geçilmez! Bir şifredir o damarlarımızdaki asil kanı kaynatan, bir yüce kelamdır Bedir’i Uhud’u anlatan.. Son kurtuluştur belki ahirin zamanından,..  Son bir anahtardır atalarımdan, bu sözle çıkılmadı mı Ergenokondan?

856702-istiklal-marsi

K. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 31 Yaşında

Tam 31 sene önce bugün yapılan cesur girişimi 31 sene sonrasında dahi anlamakta zorlansak da o zaman tarih yazan Fazıl Küçükler, Rauf Denktaşlar, Bülent Ecevitler şimdi yaşamasa da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ; yavru vatanımız da Türkiye Cumhuriyeti gibi ilelebet payidar kalacaktır. Allah onlardan razı olsun,  aziz şehitlerimizin  ruhları şad, mekanları cennet olsun.

images (8)

Turkiye-Kibris-bayragi

23 Nisan 2014 94.Kuruluş Yıldönümümüz Kutlu Olsun

“Önce içimizdeki çocuğun, sonra bütün çocuklarımızın bayramını” kutlamalı insan, sonra Aziz Milletimize Egemenliği hediye edenler bir bir anılmalı… Geçen 94 sene çok şeyler öğretti bizlere, çocuk saflığında her birimiz kendi kendimizin lideri olmadıktan sonra başka lider beklememeli, denmeli…Her 23 Nisanda Ruhlarınız ruhlarımıza şifadır.  Egemenlik kayıtsız şartsız bizlerindir. Egemenliğimi seviyorum, mutluyum, çünkü “Türküm” diyebiliyorum. Teşekkürler Atam,seni çok seviyorum.Böyle bir günde seni daha çok anlıyor ve Fatihalarımı gönderiyorum…

yan_p_s_nen_renkli_ampuller_gifyan_p_s_nen_renkli_ampuller_gif1549401_1435946066646182_866037984_n

yan_p_s_nen_renkli_ampuller_gifyan_p_s_nen_renkli_ampuller_gifyan_p_s_nen_renkli_ampuller_gif

”DOĞUŞUMDAKİ TEK İNSANÜSTÜLÜK… ”

“Baba soyunun Kızıl Oğuzlarına, anne soyunun Konyarlar Türkmenlerine dayandığından; iki kuruşundan birini kitaba yatırdığına; kendisini olağanüstü görenlere verdiği yanıttan; tek varlığını ona hediye eden çocuğa kadar bir dizi bilinmeyen yer alıyor Atatürk ve Çocuk kitabında.”

“Anıtkabir Komutanlığı tarafından hazırlatılan ve yaklaşık 250 bin adet basılan kitabın, yarısı Anıtkabir’de diğer yarısı ise Türkiye genelinde askeri birliklerde çocuklara dağıtılacak. Öğretmen Binbaşı K.Mehmet Teke tarafından kaleme alınan, tasarımını Bora Öncü’nün yaptığı kitap, 5 bölümden oluşuyor. ‘Atatürk de Çocuktu’ isimli birinci bölümde, ailesi, çocukluğu , Harbiye’deki gençlik yılları anlatılıyor.”

 1385880_10151957258156600_1877027502_n

“Kitabın son bölümünde ise çocukların Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı mektuplara yer veriliyor.”

Aysel ALP, Bugünkü Hürriyet’ten alıntıdır. 

 

ayyildiz10150603_554923731289772_2463702792228503737_n