Kategori arşivi: Nereye Gidelim

Evliya Çelebi Yerli Çizgi Sinema

Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu

“Türkiye yapımı animasyon filmi 7 Kasım’da vizyonda olacak.
Seslendirmelerini; Haluk Bilginer, Ahmet Kural, Cengiz Küçükayvaz, Murat Cemcir ve Engin Alkan’ın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise; Serkan Zelzele yer alıyor.

Filmin Konusu ise 1600′lü yıllarda yaşamış, tarihimizin en önemli figürlerinden biri olan ve yaşadığı süre boyunca edindiği gözlemleri Seyahatnâme ismini verdiği önemli kaynakta bir araya getiren Evliya Çelebi’nin Ab-ı Hayat peşinde geçirdiği günler akıcı bir şekilde anlatılmış.”

Tavsiye eder, iyi seyirler dileriz.

 
http://video.sozcu.com.tr/2014/video/fragmanlar/animasyon/evliya-celebi-olumsuzluk-suyu-filminin-fragmani.html

 

Ankara’nın Tek Kadın Seğmen Sucusu

Toki Yapracık ve Toki Turkuaz konutları sakinlerinden iseniz  evinize bir gün su istediğinizde kapınıza gelen güler yüzlü,  çok samimi bir hanımın su getirdiğini görürseniz sakın şaşırmayın olur mu? Kendileri benim biricik ablam olur ve sanırım  muhitinin değil, belki de bütün Ankara’nın (başka şehirleri bilmem ama) tek kadın su satıcısıdır.

https://www.facebook.com/YapracikSegmenlerSU?ref=stream

Hep derdim seni haber yapacağım diye.. O da mahcup mahcup aman ne gerek var derdi.. O kadar kanıksamış, üstlenmiştir işini…

Ablacığımın emekli olduktan sonra çocuklarını evlendirip, onların kucaklarına verdiği tatlı mı tatlı torunlarına bakacak normal bir ev hayatı vardı önceleri… Yeni aldığı evini zevkine göre dayamış döşemiş, temizlemiş ama tam sefasını sürecekken, kendinin bile olmayan bir yanlış karar yüzünden işte kendini bu işin başında bulmuştu. Bir yakını borç içindeydi ve fedakar ablacığım kolları sıvayıp cansiperhane, sağlığını, rahatını düşünmeden öne atılmıştı.

anasayfaresim

2 senedir Leyla hanımı iyi  tanıyan komşuları ve oranın esnafı, hemen herkes  azmini, gayretini çok takdir ederler. Araba kullanmasındaki mahareti,  telefona cevap vermedeki asaleti, insanlarla karşılaştığındaki muhabbeti hemen herkesi sımsıcak sarıverir.

Normal olarak üç dört kişinin yapacağı işi tek başına da kalsa yapan, asla vazgeçmeyen, hep pozitif düşünüp, her şartta çalışabilen bu değerli insan  tamamen örnek alınmalı ve bence ödüllendirilmelidir. Günümüzde çok zor bulunan bir vefa ve cesaret örneği sergilediği için….

Kendisini  ayakta alkışlıyor, sular gibi aziz gönlüne deryalar gibi sevgileri, kollarına dağlar gibi kuvveti, kesesine bolluğu bereketi, zamanına da Hızır Aleyhisselamın yoldaşlığını nasip etsin diye hep niyaz ediyorum.

http://www.yapraciksu.com/

Necip Baba

Annemin neden başka yerden tatlı yemediğini anlatmadan önce Ankara’da oturanlar çok iyi bilirler, Cebeci Camii’ne giden yolda trafik lambalarının dönemecinde, çok sevimli, sempatik bir dükkan çocukluğumuzdan beri orada durmaktadır. nbg

Önceleri annelerimizin ellerine sıkı sıkı yapışarak gidip maraş dondurmasını, lezzetli baklavasını yiyerek tadını çıkaran bizler, o tadı başka hiç bir yerde bulamadığımızdan mıdır nedir, büyüyünce de o bildik damak tadımızı sanki çocukluğumuzu bulmuşcasına  dört elle sarılıp şimdi bu sevimli mekanın bizler müdavimi olduk.

nb nbdo

 

Baklava aynı tad, kaymaklı dondurma yine aynı tad… Senelerdir lezzetleri hiç değişmedi. Dükkanlarını restore ettirebilirler, başka semtlerde şube açabilirler ama güler yüzlü hizmetlerinden, ustalıkla kalitelerinden asla vaz geçmediler.

nbbak nbbaa

Dün yine uğradım, onca yorgunluğuma rağmen anneme süpriz yapacaktım. Tertemiz huzurlu bu dükkandan evimize ağız tatlılığı alacaktım. Buyur edip çay ikram ettiler.  Hal hatır sorup çok ilgilendiler.

Üçüncü kuşak torunlarımız da eminim sizden bize baklava taşıyacaklardır.  Teşekkürler Necip BABA!

Prof. Dr. Oktay Aslanapa’yı Anıyoruz

Türk-İslam Sanat Tarihi’nin Kurucusu ve Duayeni Olan
Prof. Dr. Oktay ASLANAPA Anılıyor

Ülkemizde sanat tarihi ve arkeoloji denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Prof. Dr. Oktay ASLANAPA vefatının birinci yılında Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nda düzenlenecek panel ile anılacak. 1 Nisan 2014 Salı günü saat 15.00’te başlayacak olan panel, T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın Balgat’taki merkezinde gerçekleştirilecek.

Bilim dünyasında Türk Sanat Tarihinin ve Türk Arkeolojisinin kurucusu kabul edilen  Prof. Dr. Oktay Aslanapa, 2013’te 1 Nisan günü 99 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, vefatının birinci yılında hocaların hocası Prof. Aslanapa’yı düzenleyeceği bir panelle anıyor.

aslanapa_brosur

1 Nisan’da Ankara Balgat’taki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı konferans salonunda saat 15.00’te düzenlenecek panelde, yine Aslanapa’nın yetiştirdiği çok değerli sanat tarihçileri hocalarının kültür ve sanatımıza eşsiz hizmet ve katkılarını anlatacaklar.

Prof. Dr. Aslanapa, 1960’tan beri Diyarbakır, İznik, Kalehisar, Kayseri-Keykubadiye, Konya, Van ve Bursa-Yenişehir gibi Anadolu’nun dört bir köşesinde Selçuklu ve Osmanlı eserleri üzerinde arkeolojik kazılar yaparak Türk sanat ve kültür tarihine eşsiz katkılarda bulundu. Yaptığı kazılar, halı, çini ve mimarî gibi alanlarda bilimsel literatürü değiştirdi. 

PANEL PROGRAMI

Prof. Dr. Halit Çal
“Aslanapa’nın Türk Sanat Tarihine katkıları” (Oturum Başkanı)

Prof. Dr. Gönül Cantay
“Aslanapa’nın Türk arkeolojisine, Türk mimarlık tarihi ve süsleme sanatlarına katkıları” 

Doç. Dr. Nalan Türkmen
“Aslanapa ve Dünyaya tanıttığı Türk halıcılığı”

Doç. Dr. Sevay Okay Atılgan
“Aslanapa’nın Türk kitap sanatlarına katkıları”

 

http://www.akmb.gov.tr/index.php?Page=Duyurular&DuyuruNo=216

Fahri Bey Akçaabat Köfte

Eskişehir Yolu üzerinde 32. Km’de sadeliği ve temizliğiyle dikkat çeken  şirin bir yer Fahri Bey Akçaabat Köftecisinin yeri.  Aşağı Yurtçu Köyü şimdilerde mahalle olmuş. Ankara’nın bu hızla gelişen Turkuaz ve Yapracık TOKİ konutlarının gelecek vaadeden köklü bir yeri olmaya aday Trabzonlu aile gelmiş, işte tam da buraya ferah ve huzurlu bir mekan yapmış. 999137_571258072934950_1676640867_n

Duvarda asılı kemençeyi ve güler yüzlü personelin yakın ilgisini görünce bu sıcak atmosfere kendinizi kaptırıp bir an Trabzondasınız sanıyorsunuz. Zengin çeşit, mis gibi kokular ve damak tadı da on numara olunca bu gayretli kardeşlerimizi haber yapmamak kaçınılmaz oluyor. Mutlaka sizler de gidin. Asla abartmadığımızı görün.

Çeşitler ve iletişim
Çeşitler ve iletişim

Feysbukta da sayfaları olduğunu da öğrendim. Feysbuk sayfalarına bu bağlantıyı tıklayınca gidiyorsunuz. Daha geniş görseller ve detaylı bilgiler için işinize eminim çok yarayacak. Fahri Bey Akçaabat Köfte’ye ve güler yüzlü çalışanlarına sonsuz teşekkürler…