Kategori arşivi: Sağlık

Sakın Sağlık Bakanlığı Duymasın

 

 

Balıkesir’in kıyı kasabası güzelim Erdek’te  tabiat da deniz de bir harikadır.  Burası seven turistler ve müdavimleri tarafından her sene dolar dolar boşalır. Ama ola ki kulağınıza denizden su kaçıp bir tıkanırsa aklınızda olsun… En yakındaki Erdek Devlet hastanesine  giderek açtırmanız gerekebilir. Daha danışmadan  sizi geri çevirirler.

– Yok kardeşim, burada kulak, burun boğaz doktoru yok.

– Eee napcem ben?

– Sen Bandırmaya gidecen..

– Eee şimdi te oraya nasıl gidem?

– Zaten oraya da randevu alcen de gitcen…

-…….

Bandırma nere, Erdek nere? Zaten üç günlük tatilinizin kalan kısmını tek kulağınızla duymaya çalışarak  siz yine idare edersiniz de Sağlık Bakanlığı 18 bin kişinin yaşadığı Erdek’te neden KBB doktoru olmadığını umarım açıklar..

 

 

10590541_10204664866131324_7791342223992234166_n

Bira Mayası Mucizesi

Rabbimizin lütfettiği nimetlerin içinde, derdi verip de dermanını vermediği görülmüş müdür?

Alternatif tıbbın altın çağını yaşadığı günümüzde, insanlara armağan diye sunulan bütün yiyeceklerin, bugün artık  sağlık açısından bilinen bütün faydalarından daha nice faydalarının bulunduğunun hepimiz farkındayız. Tüm bunları her çeşit bilgi kaynağında bol bol bulmak mümkün. Bu işi bilenler mucizevi iksirlerin gerçeğini sırayla her gün keşfeder. Bunlardan en dikkat çekeni ise bize göre bira mayasıdır.

pak_42gr

Biz hanımlar çok iyi biliriz ki misafirlerimize gururla sunduğumuz  o puf puf kabaran poğaçaların hamurundan tutun da, ekmeğimize, simidimize, o bir ısırmalık lokma tatlımıza kadar her yerde kullandığımız, bulmakta hiç sıkıntı çekmediğimiz, yaşı da kurusu da olan bira mayaları artık mutfağımızın bir kez daha baş tacı olmaya adayıdır.  Şişmanlatan ekmeklere küstüğümüz haberlere paydos, hanımlar bu müjdemiz tamamen güzelliğinize…

levure3

Yüze sürülünce tenimize, günde bir çay kaşığı içilince fiziğimize, saçımızın dökülmesinden, gözümüzün pırıltısına kadar he şeyimize meğer bakın türlü türlü ne faydaları varmış:

http://forum.donanimhaber.com/m_42212468/tm.htm

yasmaya2

Deterjan Geç Olmadan

MAKALE        Ethem Mahmut Ziya

Evvelce yer sofrası açılır malum, ortaya üç sahan konur. Birinde yemek, birinde pilav, birinde de turşu yahut salata olur. İsteyen istediğinden kaşıklar.

Şimdi çorba kasesini alıp, ana yemeği veriyorlar. Zeytinyağlı, ara sıcak, börek, hoşaf, tatlılar… Ayrı ayrı tabaklar…

Böyle olunca da ne kadar tabak, o kadar deterjan.

Bilim adamları deterjan kalıntılarına “şeytan pisliği” diyorlar. Bir yerde okudumdu, 17 saat su akıtmış arındıramamışlar. Deterjan dediğin şey bünyeden de ihraç edilemiyor.

Bilmem kaç karbonlu yapı kırıldığında ortaya alkil ve benzen çıkıyor. ALKİL hücre çoğalması yapıyor, BENZEN oksijeni bitiriyor. Yani kanser için münbit bir zemin hazırlıyor.
Neredeyse her evde bir kanserlimiz oldu.

Daha ziyade meme, rahim, prostat, kolon ve cilt kanserleri yayılıyor. Niye? Çünkü daha beyaz, bembeyaz çamaşırlar vaad eden firmalar size felaket sunuyor.

Güya hasta olmamak için temizlik yaparız, ama aksi oluyor.

Deterjanla temizlik temizlik değil, içimizi dışımızı kirletiyor.

Akvaryum alırken satıcı bize ikazda bulunur. “Camları temizleyin ama deterjanla asla!” Dinlemezseniz balıklarınız …goldfish

Lağım suyunu bile ilk haline çevirmek mümkün, lakin deterjanlı su, arıtma sistemlerine gülüp geçiyor.

40 yıl evvel İzmir Körfezinde 200 çeşit balık yaşarmış, bugün sadece 2 çeşit kalmış.

 

Eskiden bulaşıkta, çamaşırda zeytinyağlı yeşil sabun kullanılır, taşlar,tahtalar mayi sabunla ovalanırdı. Saçlar sabunla yıkanır, kille ovalanır, sirkeli suyla durulanırdı.

 

Tanışılan ilk kimyasal çivit, sonra FAy ve POP girdi hayatımıza…

 

Deterjansız yaşamak da mümkün. Şimdi hemen gidiyorsunuz mutfağa krem ve sıvı deterjanları imha ediyorsunuz. (Sakın çöpe atmayın ne suya değsin ne toprağa.) Banyodan şampuanları kaldırıyoruz bu arada. Aman diyeyim arabanızı bile yıkamayın onlarla .

 

Bu saatten sonra küle, kile rücu edebilir miyiz bilmem ama; sabun, sirke, boraks ve soda gibi esaslı temizleyicileri deneyebiliriz pekala…

 

Biliyorum bu makale kimseye tesir etmedi gibi. Önce bunu yazan yazdıklarını tatbik edecek ki… Ondan sonra!…

 

                             Bir takvim yaprağının arka sayfasından alıntıdır.  

 

 

Türk Bilim Adamlarından Doğalgaza Alternatif Isınma

 

Hayaldi gerçek oldu deriz ya Isınan halıyı yapan uçan halıyı da yapar. İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi (EMUM), özellikle yerli kaynaklarımızdan yüksek teknoloji ile   geliştirdikleri nanoteknoloji ve kimya patentleri  hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.  Dünyada ilk kez uygulamaya geçen ısı yayan tekstil maddesi projesi Türk bilim adamlarımıza nasip oldu, gururluyuz.  Devrim niteliğindeki bu harika buluş sayesinde evlerimizi daha ucuza ve güvenli ısıtabileceğiz. Yüksek Katma değerli teknolojiler üretmeye devam eden ekip 2007’den beri süregelen çalışmalarında nanokompozit malzeme üretmeyi hedefleyip sonunda başarmışlar. Kısa zaman sonra  güvenli ve düşük maliyetli pek çok  alanda görebileceğiz onları ve bu buluşları sayesinde üşümekten kurtulup doyasıya ısınabileceğiz.

LC9BIeSradC6079