Kategori arşivi: Teknoloji

HAYATIN PROJESİ

Roza KURBAN

 İnsanoğlu doğar, yaşar ve ölür. İnsan nerede, ne zaman, hangi ailede ve ülkede doğacağını seçemez. Ne zaman, nerede ve nasıl öleceğini bilemez. Ancak nasıl yaşayacağı insanın kendi ellerindedir. İnsan ömrünün değeri yıllarla ölçülmez. Uzun ya da kısa yaşamak önemli değildir. Önemli olan hayattayken yaptıkları işler ve geride bıraktıklarıdır. Uzun yaşayıp da hiçbir iz bırakmadan aramızdan ayrılanlar da, kısacık ömürlerinde hayatımızda derin iz bırakanlar da vardır. İnsanoğlu ne için yaşar ya da hayatının anlamı nedir, sorusuna farklı yanıtlar alabiliriz. Bu insana bağlı bir olgudur. Her insanın hayatta bir hayali ve amacı vardır. İnsanoğlu ulaşmak istediği sonuca varmak için amacı doğrultusunda hareket eder.

Her insanın hayattaki amacı ve hayalleri farklıdır. Hayatının amacı nedir sorusuna, insanlar başlangıçta ev, araba, para, kariyer sahibi olmak, ünlü olmak gibi yanıtlar vermesi olasıdır. Saydığımız tüm bu hayaller maddiyata dayalıdır. Burada insan için maddiyat mı, yoksa maneviyat mı daha önemlidir sorusunu sormak yerindedir. Maddiyat belli bir yere kadar önemlidir, ancak mal, mülk, para pul hayatta amaç değil sadece bir araç olmalıdır. Maneviyatı olmayan maddiyatın hiçbir anlamı ve önemi yoktur. Kadın-erkek, hayatta bir aile kurma hayali ile yaşar. Aile kurduktan sonra çocuklar dünyaya gelir. İnsanoğlunun en kutsal amacı, nesil, uruğu eğitmektir. Eğer bu amaç yerine getirilmezse millet Atlantis kıtası gibi yok olup gider. Vatanın, milletin, neslin bekası için insanoğlunun hayatının anlamı, nihai amacı – vatana millete hayırlı evlat yetiştirmek ve soyu yaşatacak, yüceltecek olan bireyler bırakmaktır.

 

Değişik alanlarda önceden plan ve programa alınmış, maliyeti hesaplanmış, kurum ve kuruluşların yönetim organları tarafından onaylanmış, kısa ve uzun vadeye bağlanarak özel kurum veya devlet adına gerçekleştirilmesi kabul edilmiş bilimsel çalışma tasarısına proje denir. Proje kelimesinin anlamını aile düzeyinde değerlendirirsek anne-babanın hayattaki en büyük projesi çocuklarıdır. Bugünün çocukları yarının büyükleri olduğundan iyi çocuklar yetiştirmek yalnız ailenin değil milletin ve devletin de geleceğinin temelini atmak anlamına gelmektedir.

Hayatın projesini gerçekleştirmek için eğitim ilk koşuldur. Çocuk eğitimi uzun bir süreçtir. Eğitim sanıldığı gibi okulda değil beşikte başlar. Çocuk eğitimi sabır gerektiren zor bir iştir. Bilgi, emek, ilgi ve sevgi ister. Tüm anne-babalar çocukları için elinden geleni yapar. Ailelerin “yemedik yedirdik, giymedik giydirdik”, babaların “ceketimi satar yine de çocuğumu okuturum” şeklindeki sözleri ile sıkça karşılaşırız. “Ceket satarak” çocuk okutmanın olanaksız olduğunu herkes bilir. Sembolik olarak söylenen bu sözler, ailenin çocuğa verdiği değer, emek, çaba, gayret ve kararlılığın ifadesidir. Herkes çocuğunun doktor, mühendis, avukat olmasını ister. Ancak burada unutulmaması gereken şey şudur ki, her çocuğun ilgi alanı ve yetenekleri farklıdır. Onun için herkes doktor, mühendis veya avukat olamaz, olmamalıdır. Hayatta yeteneksiz çocuk yoktur,  yeteneği ortaya çıkarılmamış çocuklar vardır. Çocuğun yeteneklerini ortaya çıkarmak ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek ailenin ve öğretmenin görevidir. Anne-babalar çocuklarını her ne kadar iyi tanısalar da eğitimci olmadıklarından genelde çocuğun yeteneğini ortaya çıkaramazlar, burada öğretmene büyük görev düşmektedir. Deneyimli bilgi sahibi öğretmenler çocukların yeteneklerini fark eder ve bu durumu anne-babaya bildirir. Yetenekleri doğrultusunda yönlendirilen çocuk ilerleyen yaşlarında başarılı ve mutlu olur. Elde ettiği her başarı onu yeni bir başarıya götürür.

Çocuklarla konuşurken onlara her zaman gerçekleri söylemeliyiz. Yapılan yanlışlarını öğrenmesi çocuğun aynı hatayı bir daha yapmamasını sağlar. Bazen ebeveynler, çocuklarını gereğinden fazla pohpohlar, bazen aşırı baskı uygularlar. Bunların her ikisi de yanlıştır. Fazla pohpohlanan çocuk ileride “ben neymişim” şeklideki fikre kapılırken, baskı uygulanan çocuk ise tek başına bir şey yapamaz, özgüven problemi yaşar. Önemli olan çocuğun sevildiğini, aile için değerli olduğunu hissetmesidir. Çocuklarını başkaları ile kıyaslamak da ebeveynlerin yaptığı hatalardan birisidir. Her çocuğun ister ailede, istek okuldaki sınıfında, ister hayatta farklı bir yeri vardır. Çocuk başkalarıyla değil ancak kendi kendiyle yarış halinde ve yaptıklarının daha iyisini yapma çabasında olmalıdır. Aksi halde çocuk kendine olan güvenini kaybeder ve bunun tekrar yerine getirilmesi çok zordur.

Çocukların, büyüklerin aklı eremeyecek kadar geniş bir hayal gücü vardır. Kız ve erkek çocuklarının hayal dünyası farklıdır. Kız çocuklarının hayal dünyası daha renklidir. Bazı kızlar meslek seçme konusunda da değişik fikirler ortaya atar. Küçük kız çocuklarının bazıları hayalleri zorlar ve büyüdüklerinde “prenses” olmak isterler. Bazı kızlar ise daha gerçekçidirler, doktor, öğretmen olmak isterler. Erkek çocuklar ise küçükken dinozor ve uzaylılarla ilgilenirler. İlerleyen yaşlarda ise araba, uçak vs girer ilgi alanlarının içine. Çocuklar büyüdükçe gelecekte seçecekleri meslek konusundaki fikirleri değişir, lise dönemine geldiklerinde artık hangi mesleği seçeceklerini, hayatta ne yapacaklarını bilirler. Ancak çocukların hayal ettikleri meslek bazen anne-baba tarafından engelleniyor ve çocuklar genelde anne-babanın önerisi ile başka bir meslek seçmek zorunda kalıyor. İstekler ile hayaller karşı karşıya geliyor. Çocuklar açısından bakıldığında bu bir seçim değil, çocuklara yapılan bir dayatmadır. Çocuklar ebeveynlerinin dayattığı mesleği bir ömür boyu yapmaya zorlanılıyor. Yaşanan bu durum hoş bir durum değildir. İnsan hayatta mutlu olmak istiyorsa sevdiği işi yapmalıdır. Sevdiği iş insana başarının kapılarını aralar.

Çocuklar, anne-babanın hayatının merkezinde yer alır. Anne-baba çocuklarının üzerine titrer, iyi olmasını arzu eder, kötülüklerden korumaya çalışır. Çocuklar, ailelerin hayattaki en büyük projesidir. Bu proje uğrunda harcanan paraların, verilen emeğin haddi hesabı yoktur. Anne-baba maddi ve manevi desteğin asla karşılığını beklemez. Çocukları iyi olsun, bu onlara yeter. Anne-baba, “çocuklar için yaşıyoruz” ya da “çocuklar için yaşadık” derler. Bazen veliler iyilik yapayım derken, çocuklarına meslek konusunda yaptıkları dayatmalarla kötülük ettiklerinin farkında bile değiller. Bu bağlamda yapılması gereken, çocuklara daha yakın olmak, onları dinlemek ve hayallerine ortak olmaktır. Çocuğunu iyi tanıyan aile, çocuğunun hayalinin hayata geçirmesinde yardımcı olmalıdır. İleride, “hayaller-hayatlar” dememek, çocuğun içinde ukde bırakmamak için hayaller hayata geçirilmelidir.

Geçen yıllarda oğlumun ortaokuldaki fen öğretmeni Gülbanu Ağbaba, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca ortaokullar için düzenlenen “Bu Benim Eserim” Matematik ve Fen Bilimleri proje yarışmasından söz ederken, “Hayatımız zaten projelerden ibarettir. Okul bitirmek, üniversite kazanmak, işe girmek vs. bunlar hepsi birer projedir. Onun için çocuklar küçük yaştan proje hazırlamayı öğrenmelidirler” şeklinde bir konuşma yapmıştı. Gerçekten de hayatımız projelerden ibarettir. Her bilinçli insan hayatını planlar ve o doğrultuda hareket eder. Ailelerin hayatlarının projesi ise çocuklarıdır. Hayatın projesini planlamak, şekillendirmek, onaylamak ve yönetmek ebeveynlerin en önemli görevidir. Ülkenin ve milletin yarınları olan çocuklarımızın geleceği anne-babaların elindedir. Ünlü Tatar yazar Möhemmet Mehdiyev (1930–1995), “Her insan çocukluğunun ürünüdür” demiştir. Aydınlık ve mutlu bir gelecek için çocuklarımızı yetenekleri ve hayalleri doğrultusunda doğru yönlendirelim…

 

 

Virüs Değil Yıllık Bakım

Kıymetli Takipçilerimizin Dikkatine.

VatanBirHaber’in bağlantı sorunu olarak görülen yazı her sene ödeme yenilendiğinde bir on gün kadar devam eden sunucu güvenlik ayarlamalarındandır. Virüs olarak algılanmamasını önemle rica eder, birkaç günlük zaman diliminde normale döneceğini taahhüt ederek hepinize bu aksaklıktan ötürü özürlerimizi beyan ederiz. Sitemizin ayakta durabilme gibi bir sorunu asla olmamıştır. O zaten her zaman dimdik ayaktadır.

Taşın Suyunu Çıkaran Türk

Faruk Durukan “Bir Türk Dünya’ya Bedeldir” sözünü ispat eden, Türk medyasında “Taşın suyunu çıkaran, müthiş Türk” diye manşet attıran,

Taşın suyu ile orman yangınlarına dur diyen,

Zararlı bakterileri %100 öldüren 3000 yıldır çözülemeyen zeytin yağ fabrikalarının başına bela olan, zeytin kara suyunu hammadde haline getiren,

Dünyada birkaç ülkenin ürettiği Aktif Karbonu üreten,

Doğal bitkilerden 25 çeşit kök boya üreten, pamuk ipliğine bağlanmasını sağlayan, ağaç yününü üreterek, İspanya’da ödül alan,

Yıllarca değerlendirilemeyen, boşa akıp giden zeytin yapraklarından çay üreterek 2006 yılında faydalı ürün üreterek 1.lik ödülü alan,

Taşın suyu ile üretmiş olduğu sabunla, selülitlere, mikroplara, ölü derilere meydan okuyan,

Türkiye’mizin İLK ve TEK ekstrakt fabrikasını kurarak, Türk insanını direk bitkinin özüyle tanıştıran, mütevaziliği ile üniversitelerimizin bilim adamlarıyla tanışan, yerine göre talebe, yerine göre onlara hammadde üreten, onların çalışmalarını kolaylaştıran emek ve zekasını hatta ömrünü Türk Ar-Ge’sini Dünya Ar-Ge’sinin üstüne çıkarmayı hedefleyen Faruk Durukan diyor ki, “Dünya’nın yaptıklarını yapmaya çalışırsak kuyruk olur, onlara ömür boyu muhtaç oluruz; onların yapamadıklarını yaparsak onların önüne geçer, ilimde bilimde dünyaya yön veren olarak söz sahibi oluruz”.

 Kale Naturel sitesinden alıntıdır.

http://www.zeytinyeri.com/

Türk Bilim Adamlarından Doğalgaza Alternatif Isınma

 

Hayaldi gerçek oldu deriz ya Isınan halıyı yapan uçan halıyı da yapar. İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi (EMUM), özellikle yerli kaynaklarımızdan yüksek teknoloji ile   geliştirdikleri nanoteknoloji ve kimya patentleri  hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.  Dünyada ilk kez uygulamaya geçen ısı yayan tekstil maddesi projesi Türk bilim adamlarımıza nasip oldu, gururluyuz.  Devrim niteliğindeki bu harika buluş sayesinde evlerimizi daha ucuza ve güvenli ısıtabileceğiz. Yüksek Katma değerli teknolojiler üretmeye devam eden ekip 2007’den beri süregelen çalışmalarında nanokompozit malzeme üretmeyi hedefleyip sonunda başarmışlar. Kısa zaman sonra  güvenli ve düşük maliyetli pek çok  alanda görebileceğiz onları ve bu buluşları sayesinde üşümekten kurtulup doyasıya ısınabileceğiz.

LC9BIeSradC6079

Pimaş Boruda Otomasyon İle Kıvırcık Yetiştirme

Bugün Türk Mucitlerin tanıtımına Basri Acar Bey ile devam ediyoruz. Kendisini şahsen tanımasam da bilime olan ortak merakımız sayesinde sosyal medyada bir gün nasılsa yollarımız kesişti ve tanıştık.  Zaten düşünüp üreten her kesimden insanımıza medya desteği vermek adına kurulmuş olan sayfamızda bu güzel projesine de destek olmak istedik.  Kendisinin de izni ile değerli arkadaşımızın bu muhteşem buluşunu sizlere takdim etmek kısmet oldu.  Eğer biraz sonra videoyu da yüklemeyi başarabilirsem hemen sizin evde de deneyebileceğiniz muhteşem bir fikre şahit olacaksınız.

 

acar yazı

 Özellikle şehir hayatında yeşilliklere hasret yaşayan bizler için, tabiatı, doğallığı evimizde yaşatabileceğimiz, tazecik kıvırcıkları evde kendimizin yetiştirebilecek olması fikri bana çok cazip geldi.   Basri Bey’in de evinin balkonunda tarım otomasyonu adını verdiği bu sistemle tazecik yeşil  kıvırcıklar yetiştirdiğine  şahit oluyoruz.  Her türlü yardımı yapacağını, sistem kurulumunu anlatacağını kendisi zaten mütevazi bir şekilde söylüyor. Bizlere ise sadece kendisine başarılar dilemek düşüyor.  

Türk Mucitler

Televizyonda çokça izlenen Bir Fikrin mi Var? programında rastladım bu gençlere.. Pırıl pırıl hani o gelecek vadeden dinamik,  akıllı ve çalışkan olanlarından. Sonra internetten buldum tebrik ettim, adresimi telefonumu bıraktım. Hemen döndüler bana, uzun uzun konuştuk. Daha pek çok fikirleri var, epeyce de desteğe ihtiyaçları.. Yolunuz açık olsun sevgili Şipşakçılar.  Bu eller sizi yorulmadan hep ayakta alkışlar. Yeter ki sizler üretin, düşünün, bulun, ayağımıza getirin…Sevgili Altuğ kardeşime ve ekibine sayfamız sonuna kadar destek verecektir.

Feysbuk sayfaları  http://www.facebook.com/SipsakPratik?fref=ts

şipşak