Kategori arşivi: Gençliğimiz

Muhtaç olduğu kuvveti damarlarındaki asil kandan alan biricik kızımız Doğa Eker’e açılmış özel bir bölümdür.

Biberden Daha Acısı Ne?

Uzun zamandır dün ilk defa işim düşmüştü Sakarya caddesine. Orada öbek öbek toplanan insanlar her zamanki trafiğinin aksine durmuş bir noktaya bakıyorlardı. Ben de sıra sıra dizilmiş polisler gördüm, dikkatimi çekince yanımdaki gençlere sordum:

-Hayrola çocuklar ne olmuş burada acaba bilginiz var mı?

Yok der gibi kafa salladı bir tanesi, diğerleri zaten tepki bile vermedi,

-İlgilenmiyorum teyze…

Ümitsizce verdiği cevaba şaşkınlığımı saklayamadan gülerek:

– Aa.. ama neden? Sormadınız mı kimseye peki? dedim,

-Hiç işim olmaz ki…

-İyi de burası bizim vatanımız değil mi? diyecektim… Diyemedim. Bu sefer bütün ümidi gençlikte olan bir milletin ferdi olarak “Allah vatanımızı korusun”  sözcükleri dökülüverdi bir anda dudaklarımdan..

Uzaklaştıktan nice sonra arkamdan cılız bir “amin” sesi duydum gençlerden.

Sonra duydum haberlerde, dağılın demiş polisler, dağılmadılar diye de biber gazı sıkılmış oradaki herkese.. Ben belki orada yemedim biber gazını ama gözlerimi de, içimi de gençlerimizin hali yaşarttı. Bence bu biberden bile daha acı, daha vahim, hatta en büyük olaydı..

 

Kendimle Kendime

Az önce sosyal medyada bir video izledim,  gösteri yapan bir genç aynadaki çocukluk hayaliyle dans ediyordu. Küçük oğlan kendinden beklenmeyen bir çeviklikle karşısındaki gencin her hareketini başarıyla gerçekleştirirken aynadaki görüntüsünü mükemmel bir tabloya dönüştürüyordu. O an düşündüm ben de kendi geçmişimi kucaklasam nasıl olurdu? Odada duvarlara kollarımı açtığımı,  kendi küçüklüğümün bana doğru koştuğunu….  Sonra incecik saçları bana koşarken uçuşan tatlı bir minik kızı aldım kollarımı arasına, bu bendim. Yıllardır kendimle hiç bu kadar canlı görüşmemiştim. Sanırım artık onu seviyordum. Bunca yıldır ilk defa kendimi onunla denk görüyordum.

https://www.facebook.com/lassdance/videos/1075780189142999/

 

child-s-drawing-of-mother-andMesela İlk sevdiğim çocuk kendimdim…. İlk tanıdığım anne de öyle… Çünkü birebir yaşayarak ne çektiklerini ancak o zaman öğrenebilmiştim . iyi bir evlat, iyi bir de kardeştim. Arkadaşlarımın ve komşularımın vefalı dostu olmuştum da bir kendim gibi dostu bu yaşımda bile hala bulamamıştım. İşte bu sıradan video beni bir anda bunları düşünmeye sevk etti. Düşüncelerimse kendi dostumun kendim olduğunu keşfettirdi. Ben sizin Mevlanızım diyen yüce Rabbimin ruhundan bir parçayla ayakta duryuor, insanlığımı yaşıyordum. O halde beni terk etmeyen, yanımdan hiç ayrılmayan, geçmişimin geleceğimin, hatalarımın, sevaplarımın her zerremin içine işlemiş olan Allaha bir kez daha iman ediyordum. Kendimden kendine yolculuğumda bakalım daha nelere şahit olacaktım?

 

O Benimdir, O Benim Milletimindir Ancak!

Milletimize mal olmuş, bütün mefhumların içini dolu dolu imanıyla dolduran, değil bir bayrak, sırasında yıldızı, günü geldiğinde hilalinin kıpırdayışında dökülen kanların hepsinin helal olduğu bir yüce duygudur İstiklal!

Cicek resimleri (5)

 

istiklal_marsi_yasanilmali_h2289

“Ya İstiklal Ya Ölüm” diyebilmeniz için yalnız işsiz, parasız, hastalıklı ve acılar içinde sefil bir hayat sürüyor olmanız yetmez!..İşte bu sözü koskoca bir millet bir ağızdan söyleyip kalktı mı, işte o zaman mucizlerin önüne geçilmez! Bir şifredir o damarlarımızdaki asil kanı kaynatan, bir yüce kelamdır Bedir’i Uhud’u anlatan.. Son kurtuluştur belki ahirin zamanından,..  Son bir anahtardır atalarımdan, bu sözle çıkılmadı mı Ergenokondan?

856702-istiklal-marsi