Etiket arşivi: Yangın

Almanya’da bir Cami yangını daha

 

Almanyanın Berlin kentinde bulunan Mevlana Camii’nde henüz bilinemeyen bir nedenle yangın çıktı. Olayda ölen yada yaralananın olmadığını belirtilirken Berlin Polisinin konu hakkında soruşturma başlattığını ifade ettiler.

 

Yetkililer, yangının caminin inşaat halinde olan bölümünde yatsı namazı sonrası çıktığını ifade ederken yangının kundaklama sonucu meydana gelmiş olabileceğini kaydetti.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu camilere karşı yapılan kundaklamaların kendilerini üzdüğünü belirterek,

Bir ibadet yerinin kundaklanması çok kötü. Geçen yılda Ensar Camisi kundaklanıp yakılmıştı. Onun ötesinde domuz kafası koyma, kanlı bir takım şeylerin atılması, sloganlar yazılması duvarlara bu tür hadiselerin çoğalması insanı üzüyor. Can kaybının olmaması tesellimiz ama onun ötesinde inşaat halindeki bir camide ve bir takım yalıtım malzemelerinin depolandığı bir yerden yangının çıkması üzücü. Buraya gerçekten büyük yatırım ve fedakârlık yapılmış. Bir ibadet yeri meydana getirilmiş. Böyle binanın hasar görmesi insana üzüntü veriyor” dedi.

 

İnşaat halinde olan Mevlana Camii’nin tüm tesisatının değitirldiği Türkiye’den çinileri için çini ustasının beklendiği belirtildi.

 

Yangının gece yarısı çıkması can kaybını önledi.

 

Bodrum katında başlayan yangın bütün binayı içine aldı. Yangından dolayı bina kullanılamaz hale geldi. Yatsı namazının ardından başlayan yangında camide 1 milyon Euro civarında masraf çıktığı belirtildi.

cm