23 Nisan Şifresi ve Atatürk….

Sarı Zeybek & Mustafa Kemal Atatürk23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM`nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, TBMM tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına ithaf edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye`nin milli bayramıdır.

Atatürk Dünya çocuklarına 23 Nisan’ı bayram olarak hediye eder iken, Türk Milletinin büyüklüğünü ve kudretini gözler önüne seren bir tarih seçmiş dünya inanç sisteminin ortak sembolü olan St. George’un ölüm tarihi olan 23 Nisan’ı tercih etmiştir.

Çok zeki ve bilgili olan Atatürk, bir tesadüf eseri bu tarihi seçmediği bellidir. Dünyada 23 Nisan 303’te Roma İmparatoru St. George’u Hiristiyanlar aleyhindeki bir fermanı yırttığı için işkencelerle öldürttü. St. George 23 Nisan’da kutlanır. Bu Kilise Takvimi’ne göredir.

Aynı zamanda bahar bayramıdır. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde St. George’u kişileştiren genç, yeşil yapraklara bürünür. Kilise Takvimi ile bugünkü takvim arasında 13 günlük fark vardır. Buna göre 23 Nisan 6 Mayıs’tır. Bu da Hızır’la İlyas’ın buluştukları gün olan Hıdırellez’dir.

23 Nisan 1920 de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan eden Atatürk, Dünyanın öldü diye yas tutulduğu ayrıca gençlik günü olarak kutladığı St. George gününü, Türk Çocuklarının ve Türk Milletinin gelecek hafızalarının doğuşu ve istikbali olarak tarihe yazmıştır.

Atatürk Tanrı tarafından Türk milletine kader-i tayin için hediye edilen, Hızır’dır.

Gelecek hafızalarımızı oluşturacak olan çocuklarımız, kendilerine bırakılan mirasa sıkıca sarılmaları, muhafaza etmeleri, daha ileriye nakletmeleri bir namus borcudur.

Emrah BEKÇİ
Araştırmacı-Yazar

Ahsen Türkeli

Ahsen Türkeli hakkında

1960 Manisa Doğumluyum. Açıköğretim FAk. Sosyal Bilimler Önlisans 1997 mezunuyum. Emekliyim ve aktif olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum. Halen Ankara'da ailem ile yaşıyorum. 3 erkek evladım var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir