Aylık arşivler: Ocak 2019

Hey Tanrım!

Bodoslama daldım bu hayata orta yerinden. Dünya kurulmuş, çağlar aşılmış, Bütün zaferler kazanılmıştı ben doğduğumda. Hatta 1960’ların sonuydu, son aylarının da sonu! Herşeyin bir başlangıcı vardı değil mi? Benden öncekiler işte o muhteşem başlangıçların şahitleriydi. Bizlere kala kala o zaferlerden sonraki darbeler, sonsuz nimetlerin kıymetini bilemeyenlerin huzursuz dünyasında yaşamak kalmıştı.

Gözlerini dünyaya açmak bir şey değildi, mühim olan o gözleri olaylara çevirip onları kavramak geçmişle geleceğin ortasında köprü oluşunun idrakine varabilmekti, yeniden başlayabilmekti hayata. Kaç kere iflas edip, kaç kere sıfırın altından başlasan da elinden kayıp gidenin aslında ömrünün en güzel yılları olduğunun bilincine vardığında kendi kıyametinin kopacağını bilmek keramet de değildir.. Pat diye olgunlaşıverir insan ardına baktığında.. Yuh o günleri ben mi yaşamışım der. Nasıl dayanmışım? Mazi sıkıntılarla acılarla dolu olsa da her zaman özlenen bir saflığı, toyluğu vardır. Allaha bile kafa tuttuğun yıllardır. Hey TAnrım! gerçeksen çık karşıma!

Ya da.. pişmanlıkla akan yaşlarındadır Tanrın, Sevdiklerin birer birer terk edip gitse bile o hep yanı başındadır. Fısıltını duyar, öksüz başını okşar.
yanı başındadır. Onu sevmenin adı başkadır. Hava gibi su gibi, yemeğin tuzu gibi olmazsa olmazındır.

Belki de bu dünyaya gelişin tüm bunlar içindir. Seni adam etmeye niyetlidir olamaz mı? Sevildiğini biliyorsun da imtihanına niçin dayanamıyorsun da der mi der?

Ekşi Maya Yapımı

İnsan bir derde düştü mü ne çareler bulacağını şaşırıyor. Benim de son 60 günüm sevdiğim herşeyden uzak durmakla geçti ki zaten şekerdir, çaydır ve bütün o yediğim abur cuburların benim değil bağırsağımda dolanan milyonlarca zararlı bakteri yüzünden -beynimi de ele geçirmiş olmalılar ki – canımın istediğini yeni öğrenmiş bulunmaktayım.

Aman tanrım! Mezara girmeden onca yaratığı bağırsaklarımda ve vücudumun her yerinde yaşadığını bilmek korkunç! Her şeyi yememeyi başardım ama ekmek de yemez isem pek ben neyle doyacaktım ?

Çok şükür ki derdi veren dermanını da veriyor. Ekşi mayalı ekmek yapmaya karar verdim evde. Önce Kastamonu İstiklâl yolu https://siyezsepeti.com/‘dan Siyez UNU  getirttim.  Unla beraber gelen mayayı cimrilik edip az kullanınca  bu sefer ekşi maya tarifleri araştırmaya başladım.  KOlay olmadı tabii ama en ekonomik, denenmiş ve de sağlıklı olanına dün akşam üzeri arkadaşım dostum Nejla Hanımdan geelen bir mesajla kavuştum. Bu kadim bilgiyi sonsuza dek paylaşılmak üzere buraya yazıyorum. Okuyan ve uygulayan herkeze sağlıklı ömürler diliyorum:

MAYA YAPIMI

1nci gün kavanoza 1 su bardağı un, 3/4 su bardağı su konup iyice karıştırılacak.

2 gün oda sıcaklığında bulundurun.

3üncü gün bir çay bardağı un, 1/2 çay bardağı su ekle karıştır.

4üncü gün bir çay bardağı un, 1/2 çay bardağı su ekle karıştır.

5inci gün bir çay bardağı un, 1/2 çay bardağı su ekle karıştır.

6ncı gün buzdolabına koy gari.

7inci gün mayanız  hazır.