Aylık arşivler: Mayıs 2017

Biberden Daha Acısı Ne?

Uzun zamandır dün ilk defa işim düşmüştü Sakarya caddesine. Orada öbek öbek toplanan insanlar her zamanki trafiğinin aksine durmuş bir noktaya bakıyorlardı. Ben de sıra sıra dizilmiş polisler gördüm, dikkatimi çekince yanımdaki gençlere sordum:

-Hayrola çocuklar ne olmuş burada acaba bilginiz var mı?

Yok der gibi kafa salladı bir tanesi, diğerleri zaten tepki bile vermedi,

-İlgilenmiyorum teyze…

Ümitsizce verdiği cevaba şaşkınlığımı saklayamadan gülerek:

– Aa.. ama neden? Sormadınız mı kimseye peki? dedim,

-Hiç işim olmaz ki…

-İyi de burası bizim vatanımız değil mi? diyecektim… Diyemedim. Bu sefer bütün ümidi gençlikte olan bir milletin ferdi olarak “Allah vatanımızı korusun”  sözcükleri dökülüverdi bir anda dudaklarımdan..

Uzaklaştıktan nice sonra arkamdan cılız bir “amin” sesi duydum gençlerden.

Sonra duydum haberlerde, dağılın demiş polisler, dağılmadılar diye de biber gazı sıkılmış oradaki herkese.. Ben belki orada yemedim biber gazını ama gözlerimi de, içimi de gençlerimizin hali yaşarttı. Bence bu biberden bile daha acı, daha vahim, hatta en büyük olaydı..

 

19 Mayısta Pırıl Pırıl Bir Gençlikle

Zorluklarıyla, acılarıyla, seveniyle sevmeyeniyle, engelleri aşan gayretleriyle bütün milletinin takdirini kazanmış gerçek bir liderdi o. Bayrak varsa vatan vardır,  özgürlüğün vardır, nazlı nazlı o yüzden dalgalanır mavi göklerde.. Onu gördükçe sanki içimizde de dalgalanır, gönüllerde  sarılıp sarmalanır. Ne Kurtuluş savaşı, ne Çanakkale ne de şehitlerimiz, ne kadınlarımız, çocuklarımız ve yaşlılarımız unutulur. Topyekun Yokluktan nice destanlar yazan bir milletin, hakkıdır Hakka tapan milletimin İstiklalidir O!

Bizler devrimizi tamamladık da, ne olacak bu ülkenin halleri deyip dünyada egemen olan küreselleşme haberleriyle umutsuzluğa her düştüğümüzde, işte bu mucize, onuların 98 yıl önceki imkansızlıkları gelir aklımıza.. Utanırız.. Sonra pırıl pırıl yetişen, atasına sahip çıkan milyonlarca genci görürüz de neden Cumhuriyeti onlara armağan ettiğini anlarız…

Geleceğimiz, ümidimiz canımız evlatlarımız bayrak yarışında görevi bizden devralmışlardır. Haklı gururumuzu yaşarız, gönül ferahlığıyla vatanımızı ve atalarımızı onlara emanet ederiz. Ey Türk Gençliği diye başlayan satırlarıyla Gazi Mustafa Kemal Paşamızın her 19 mayıs gününde doğuşunu kutlarız. Yürünmesi gereken günde yürüyecek, dağbaşlarını duman kapladığını görecek nice nesillerin gönüllerine bu sevgiyi  bir İstiklal madalyası gibi  aktarmalara doyamıyoruz.  Bayramımız bayram olsun, Milletimize kutlu olsun. Allahımıza şükürler olsun.  Ne mutlu bunun kadrini kıymetini bilene.. Vatanbirhaber ailesinden şehitlerimize bizim de bir selamımız olsun. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Allah hepsinden razı olsun.