Aylık arşivler: Aralık 2016

Sümerbank

Ne ara bu kadar duygusal oldum da bu Sümerbank yazısını görmemde bile gözyaşlarına boğuldum bilemedim. Anlatayım efendim de bu seferkine siz karar verin..

Sosyal medyada Sümerbankı Yaşatma Derneği  adında bir sayfa keşfettim. Nazilli’de bir grup idealist genç tarafından kısa bir zaman önce kurulmuş bu dernek çalışanları, Cumhuriyet kurumumuzu tekrar hayata geçirmek  için kolları sıvamışlardı. Gösterdikleri çabalar dikkate şayandı. Son üretilen basma desenlerini  saklamışlar, şimdi canlandırdıkları Sümerbankın ilk baskısı olarak bir nevi iade-i itibar sağlayacaklardı. Benim necip, vefalı milletimin evlatları… Pek çok desteğe ihtiyaçları vardı. Sanal müze açacak, bütün bu tarihi adımları büyük bir arşivle toplayacaklardı. vs. vs.

Sümerbank yerli malları haftası demekti.. Tutumlu ve hesaplı alışverişimizde tek adresimizdi.

Sümerbank gıcır gıcır okul ayakkabılarımız, çocukluk markamız demekti..

Sümerbank babamızın çizgili pijaması, anamızın entarisi, mis kokulu evimizdi,

Sümerbank tek başına bile Cumhuriyet demekti, cumhuriyet ise huzurumuzun bekçisiydi,

Sümerbank dağ gibi devletimizin şefkatli kucaklarından biriydi..

Niye zaman içinde satıldı, kimin zamanında kapandı onu sorgulamayı sonraya bırakalım, bu ümide en muhtaç olduğumuz günlerde güzel şeylerin olmasını duymak bile ümidin ta kendisidir diyerek güzelliklere dört elle sarılalım.

Yeni yıl yaklaşı15400378_1598888833752957_6119190938841804745_nyor, nasılsa bir takvim alacağız. Ben de bu senenin 2017 takvimlerini onlardan almaya karar verdim. Etrafıma, tanıdıklarıma ve aileme dağıtacağım. Anneciğimin senelerdir eskitemediği geceliği de Sümerbank basmasındandı.   Ben dikkat etmemişim köşe bucak sakladığı mendilinin köşesinde de onun yan kuruluşlarından birinin adı  yazarmış. Bu  sevinçli haberi anacığıma verdiğimde yaşlı ellerini o kumaş parçasının üzerine koyarken ki gururunu,  neşesini, keyfini çekemedim belki ama ben şahittim, o anı ölünceye kadar unutamayacağımı anladım.

Sizlere de tavsiyem bu genç girişimci kardeşlerimize desteğinizi esirgemeyin. Böyle güzel bir niyetle yola çıkanlara köstek olmaya kalkanlar da olacaktır, onlara  inat yaşatmak için kolları sıvayalım. Beş on elimize ne geçerse bu sene bu vatan kokan takvimleri bütün sevdiklerimize sevgilerimizle yollayalım.’ Bitmiş bir kurum’ olmadığını haykıralım.  Biz bitti demeden bitemez, varlığını milletine armağan edenlerden Sümerbank ismini kimse silemez. Hepimize şimdiden hayırlı seneler olsun.  Takvimlerimiz bol olsun. Allah bu gençlerimizden razı olsun. Şimdi artık güle güle gidebilirsin 2016:))))

Samiha Ahsen Ayla TÜRKELİ