Aylık arşivler: Şubat 2014

Miras Yoluyla İntikal Eden Tarım Arazileri

Miras Yoluyla İntikal Eden Tarım Arazileri İle ilgili Tasarı Mecliste Görüşülüyor.

Uzun zamandır gündemde olan miras yoluyla intikal eden tarım arazileri tasarısı Meclis Komisyonunda görüşülmeye başlandı.   Aileden çocuklarına miras kalan tarım arazilerine, mirasçılar arasında bölünmesine engel olunmak için devlet müdahalesi geliyor. Tek mirasçı sistemi getirilmesi amaçlanan tasarı için Tarım Bakanı Mehdi Eker; düzenlemenin tarımın geleceği için zorunlu olduğunu savundu. Tasarıya, tarımda şirketleşmenin ve bireylerin mülkiyet hakkına müdahale olduğu eleştirileri de getirildi.   Tasarıya göre; tarımsal araziler, bölge farkları gözönünde bulundurularak belli asgari büyüklüklerin altında bölünemeyecek. Miras kalan kişilere aralarında anlaşmaya varabilmeleri için 2 yıllık süre tanınacak, mirasçılar aralarında anlaşabilirse 1 mirasçıya devir edilecek. Kardeşlerinin payını almak isteyen mirasçıya kredi kolaylığı sağlanacak. Mirasçılar tek bir kardeşe devir dışında, tarlada aile ortaklığı kurabilecekler. Mirasçılar kendi aralarında anlaşamazlarsa Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açabilecekler. Hakim kardeşler arasında ehil bir mirasçı belirleyerek, değeri üzerinden ehil mirasçıya tarlayı devredebilecek.   Tarım Bakanı Mehdi Eker intikal işlemlerinde ve mirasçılar tarafından arazi üzerinde şirket kurulması halinde, damga vergisi, harç vb masraflar için muafiyet sağlayacaklarını belirtti.   Yapılacak düzenlemeyle tarlalarda 20 dönüm, dikili arazilerde 5 dönüm, örtülü tarım yapılan arazilerde 3 dönüm altında bölünme yapılamayacak.

tarla

Emrah Bekçi

“Geçmiş hafızalarımızın kalemlerinden dökülen incilerin, gelecek nesillere aktarılmasından ibaret” dediği bu eseri için Sevgili Emrah Bekçi’ye “Köprülerin Efendisi, Bekçisi” demek geliyor insanın içinden kitabı okuyunca. Öyle güzel ve sağlam bir köprü kuruyor ki asırlardır yıkılamayaşındaki sırların, hala çözülemeyen irfan ve iman harcının kaynağına ulaşıyorsunuz. Her eve, bütün ailelere, gençlere, yeni evlilere hasılı kendini bilmek  için okuyanlara Yunus’un bu selamı eminim ki şifa olacaktır…

emrah
Feysbuk sayfası resme tıklayınca açılır.

1959975_1427361064171349_1757463671_n

emevlana

Pimaş Boruda Otomasyon İle Kıvırcık Yetiştirme

Bugün Türk Mucitlerin tanıtımına Basri Acar Bey ile devam ediyoruz. Kendisini şahsen tanımasam da bilime olan ortak merakımız sayesinde sosyal medyada bir gün nasılsa yollarımız kesişti ve tanıştık.  Zaten düşünüp üreten her kesimden insanımıza medya desteği vermek adına kurulmuş olan sayfamızda bu güzel projesine de destek olmak istedik.  Kendisinin de izni ile değerli arkadaşımızın bu muhteşem buluşunu sizlere takdim etmek kısmet oldu.  Eğer biraz sonra videoyu da yüklemeyi başarabilirsem hemen sizin evde de deneyebileceğiniz muhteşem bir fikre şahit olacaksınız.

 

acar yazı

 Özellikle şehir hayatında yeşilliklere hasret yaşayan bizler için, tabiatı, doğallığı evimizde yaşatabileceğimiz, tazecik kıvırcıkları evde kendimizin yetiştirebilecek olması fikri bana çok cazip geldi.   Basri Bey’in de evinin balkonunda tarım otomasyonu adını verdiği bu sistemle tazecik yeşil  kıvırcıklar yetiştirdiğine  şahit oluyoruz.  Her türlü yardımı yapacağını, sistem kurulumunu anlatacağını kendisi zaten mütevazi bir şekilde söylüyor. Bizlere ise sadece kendisine başarılar dilemek düşüyor.  

Türk Mucitler

Televizyonda çokça izlenen Bir Fikrin mi Var? programında rastladım bu gençlere.. Pırıl pırıl hani o gelecek vadeden dinamik,  akıllı ve çalışkan olanlarından. Sonra internetten buldum tebrik ettim, adresimi telefonumu bıraktım. Hemen döndüler bana, uzun uzun konuştuk. Daha pek çok fikirleri var, epeyce de desteğe ihtiyaçları.. Yolunuz açık olsun sevgili Şipşakçılar.  Bu eller sizi yorulmadan hep ayakta alkışlar. Yeter ki sizler üretin, düşünün, bulun, ayağımıza getirin…Sevgili Altuğ kardeşime ve ekibine sayfamız sonuna kadar destek verecektir.

Feysbuk sayfaları  http://www.facebook.com/SipsakPratik?fref=ts

şipşak

Mağcan’a Cevap

Değerli dostumuz Feyzullah Budak Beyefendi’nin coşku dolu manalı şiirini, o güzelim etkileyici okuyuşunu yansıtan videosunu sitemizde yayınlanmasına izin verdiği için hasseten kendisine şükranlarımızı iletir, kıymetli sayfamız takipçilerine iftiharla sunarız. .

Bu Eğitim

 

“Kâinatın insan, mevcudatın insan, muhabbetin insan ve esfel-i sâfilînin insan için yaratıldığını fark ettiğim günlerdeydi. Düşünmek gerektiğini hissetmiştim.

Kendini bil! dendiğini duyunca bilmek belirdi önümde… Neden bilemediğimizi anlamak isteyince Bu Öğretim çıktı ortaya…

Nefsini bilen Rabbini bilir dediler. Nefs kelimesinin pek de kullanılmadığını gördüm. Halbuki eskiler ne çok kullanırlardı onu…

Nefs denmedikçe ruh bilinmez, ruh bilinmeyince insan olunmaz, insan olduğunun farkına varılmazdı.

Vazifem, rızık kapım kitap-not ezberletmek değil, insan yetiştirmek olmalıydı: iyiye, doğruya, güzele ulaşmak çabasında olan insanı. Onun için de düşünmesini-duymasını öğretmeliydi… Nereden, nasıl başlamalı, hangi eksik, hangi noksan, hangi hataları nasıl tamamlamalı; mutlu insanı, başarılı, becerili, üstün yani gerçek insanı nasıl yetiştirmeli derken Bu Eğitim çıkıverdi ortaya… Hayra vesile olursa ne mutlu… Kusur ve eksiklerimiz affola…”

Nazik Erik Isparta 1998

 http://www.nazikhoca.com/bu-egitim.html

 

Ya kış olsun ya bahar, ya yağmur yağmalı ya da kar!

Havaların yurdun büyük bölümünde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile son günlerde özellikle İç Anadolu’nun bazı bölgelerinde ağaçların tomurcuklanmaya başladığı gözlemlenir oldu.

Son yılların en kurak kışını geçiren bölgemizde daha cemreler düşmeden erken çiçek açan ağaçlara su yürümesi, tabiatın da bizler gibi sabırsızlandığının bir göstergesidir, diyor şimdiden bu işi bilen tecrübeli dedeler.

GÜNEŞ UFUKTAN ŞİMDİ DOĞAR

DSC01951Davet

Sevgili Gençler,

Sizlerle çoğumuz buradan tanıştık, belki yüz yüze görüşmedik ama yazdıklarınızla, paylaştıklarımızla sevdik birbirimizi.. önce parmaklarımız tanıştı, sonra okuduklarımızla ekranlardan gözlerimiz, beynimiz ve gecelerimiz… Birde baktık aynı şeyleri paylaşan yüreklerimizle hepimiz sevmişiz sevilmişiz. Gelecek vaad eden duygularınıza, düşüncelerini aktarmadaki ustalığınıza elbet şahitiz.

“Madem ki bunca çift göz ve gönülüz, medya bey doğru haberi bizde görünüz!” gibi Ahsen ablaca bir yaklaşımla şimdi özgürce yazacağımız bir haber sitesi kurduğumuzu müjdeliyorum sizlere.

Evet hepimizin ortak bir bebeği oldu.. Ona VatanBirHAber adı kondu. İstedik ki aşinası olduğumuz tüm güzellikler ona bir urgan olsun, kendimiz gibi bildiğimiz herkesin ortak hafızası bulunsun… Buna iyi bakalım ne olur, gözümüz gibi koruyalım, büyütelim, yürütelim… İnsan nasıl olunurmuş öğretelim.

Bu davet gönlümden gönlünüzedir bilesiniz. Özgürce yazılarınızı bekliyorum. Bulunduğunuz çevrede yazmak istediğiniz her şeyi bu günden itibaren sizlere göndereceğim bu bağlantı ve e-postama perizatim@hotmail.com http://www.vatanbirhaber.com

Şimdilik sadece isim ve legossuyla demosunu gördüğünüz sitemiz tıkır tıkır emeklemeye başlayacak inş.

Ondan sonra ne mi olacak? Hepinizin ayrı adresi, posta kutusu, köşesi olacak e-dergi, site yazarı, editör olacaksınız ve birlikten kuvvet doğacak..

Güneş ufuktan elbet doğar.. Evet, birlikte yürüyelim mi arkadaşlar?